Haber

Başkan Söğüt, "Aşı ve Küpeleme Desteği 2023´te De Sürecek"

Orjinal Resim

Başkan Söğüt, “Aşı ve Küpeleme Desteği 2023’te De Sürecek”
Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 2022 yılında ‘Üretim sizden, aşı ve küpe bizden’ projesi kapsamında hayvan üreticilerine büyük destek sağladıklarını belirterek, “2023’te de desteği sürdüreceğiz” dedi.

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Körfez İlçe Tarım ve Orman Müdürü Semra Koşumcu, Körfez İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı Engin Öztürk,  ilçe veteriner hekimleri ve yetiştiricileri makamında ağırladı. Kaymakamlık, Körfez Belediyesi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte geçtiğimiz yıl hayvan yetiştiricilerine yönelik düzenlenen proje kapsamında; aşı ve küpeleme desteği Körfez Belediyesi tarafından karşılanmıştı.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Körfez’de büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpelenmesi ve aşılanmasının desteklenmesi ile hayvan hastalıklarının azaltılarak veriminin artırılması amacı ile gerçekleştirilecek proje kapsamında; hayvancılık işletmelerine ücretsiz küpe, aşı temini ve uygulaması sağladık. Üreticimizin yanında olmak adına 2023’te de bu desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

5 BİN 500 KÜPELEME
Başkan Söğüt, geçtiğimiz yıl başlatılan proje kapsamında Büyükbaş hayvanlara: 7.000 dozdan fazla şap, 5.700 doz LSD, 1000 doz Brusella aşısı yapıldığını belirterek, yeni doğan 2.500 adet buzağıya kulak küpesi takıldığını söyledi. Küçük baş hayvanlara da; 2.500 doz PPR aşısı yapılırken, yeni doğan kuzu ve oğlaklara toplamda 3.000 adet kulak küpesi takıldığını belirtti.

260 BİN TL’LİK DESTEK
İlçe genelinde Hayvancılık Bilgi Sistemi’ne kayıtlı 726 adet işletmenin olduğunu belirten Başkan Söğüt, “Proje kapsamında 8 bin adet büyükbaş, 8 bin adet de küçükbaş hayvana uygulama yapılacak. Toplam aşı ve küpe bedeli 260 bin TL civarında. Bu ücreti belediye olarak biz karşılayacağız. Üreticimiz herhangi bir bedel ödemeyecek” dedi.

EKONOMİYE KATKI
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Semra Koşumcu da Başkan Söğüt’e teşekkür ederek, “Yetiştiricilerimize mali konuda destek sağlamanın yanı sıra küpelenen ve aşılanan sağlıklı hayvan sayısı artacak, hastalıklara bağlı ölümler engelleneceğinden ekonomik kayıplar azalacak, dolayısıyla ilçe, il ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır” dedi.

FOTOĞRAFLAR

Diğer Haberler

Faaliyet Haberleri

Kültür Sanat Haberleri

Başkan

Güncel Haberler

Kültür Sanat

Ziyaretlerimiz

Basında Biz

Etkinlikler