500 00 50
 
HABERLER
Başkan Söğüt, "450 Ton Pazar Atığını Dönüştürüyoruz"
Orjinal Resim

Başkan Söğüt, “450 Ton Pazar Atığını Dönüştürüyoruz”
Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ile birlikte Pazar sonrası meyve ve sebze atıklarını topladı sonra da kompost üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Körfez’de ‘sıfır atık’ projesi kapsamında yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirilen kompost üretim tesisinde incelemeler yaptı ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Katırcıoğlu ilk olarak Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ile birlikte Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin alt kısmında kurulan kapalı Pazarın toparlanması sonrasında ortaya çıkan atıkları kamyonete yükledi.

2 YILDIR HAYATTA
Buradan kompost üretim tesisine geçen heyet, yapılan çalışmayı detaylı bir şekilde inceledi. Üretim tesisinde yapılan inceleme sonrasında konuşan Başkan Şener Söğüt, “Yaklaşık 2 yıldır ciddi bir çalışma başlattık ve ilk olarak kompost üretme tesisini hayata geçirdik. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalardan topladığımız dal ve çalılar dışında pazar atıklarını da toplamaya başladık.

DOĞAYA GERİ KAZANDIRILIYOR
Bir yılda pazar alanlarımızdan yaklaşık 450 tona yakın sebze ve meyve atığı topluyoruz. Pazar atıkları dışında sadece bu yıl Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından toplanan dal ve yapraklardan 1200 ton talaş elde ettik. Bunun da 450 tonunu gübreye dönüştürdük. Geri kalanını da enerji tesislerine veriyoruz ve enerjiye dönüşümünü sağlıyoruz. Bu sistemle birlikte hem belediyemizin ihtiyacı olan gübreyi karşılıyoruz, artan gübreyi de vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” dedi.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA
Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da projenin önemine değinerek, “İklim değişikliklerini konuştuğumuz bu son yıllarda; çevredeki ekonomik dengenin korunmasının ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğreniyoruz. Cumhurbaşkanımızın eşinin himayesinde yürüttüğü sıfır atık projesinin doğa atıkları, gıda atıklarının tekrar doğaya kazandırılması, enerjiye çevrilmesi önemli çalışmayı Kocaeli’de başlattık.

VATANDAŞLARIMIZA ULAŞTIRIYORUZ
Kocaeli’deki AK Partili belediyelerimiz de gerçekten bu konuda önemli adımlar attı ve sahiplendi. Bunun da meyvelerini toplamaya başladık. Bu projeyle birlikte hem belediyelerin ihtiyaçları karşılanmış oluyor hem de tarımla ilgilenen vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Ben bu çalışmadan dolayı Körfez Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Arşiv  l 
Yazdır  l 
257 Kez Görüntülendi
l Fotoğraflar
 
HIZLI MENÜ
BİR PROJEM VAR
SİTE İÇİ ARAMA
HAVA DURUMU
SANTRAL SES KAYDI AYDINLATMA METNİ
BAĞLANTI REHBERİ
WEB MAIL
AYDINLATMA METNİ
VEFAT EDENLER
NÖBETÇİ ECZANELER
GİZLİLİK POLİTİKASI
ÇAĞRI MERKEZİ
0262 500 00 50
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Eşref Bitlis Caddesi N0: 369 Körfez/Kocaeli