500 00 50
 
HABERLER
Pazar Atıkları Organik Gübreye Dönüşecek
Orjinal Resim

Pazar Atıkları Organik Gübreye Dönüşecek
Körfez’de pazar yeri atıkları artık çöpe gitmiyor. Atıklar, ağaçlardan toplanan dallar ile birlikte kompost üretim merkezinde öğütülerek organik gübreye dönüşecek ve tekrar doğaya kazandırılacak.

Körfez Belediyesi, Kocaeli’nde ilk olarak başlattığı Kompost Üretim Merkezi’nde pazarlardan toplanan atık meyve ve sebzeleri de öğütecek. Bugüne kadar ağaç budala işlemleri sonrası toplanan dallar merkeze getirilerek öğütülüyor, kompost hale getiriliyor ve belediyenin peyzaj çalışmalarında kullanılıyordu. Sıfır Atık Projesi kapsamında şimdi ilçe genelinde kurulan pazarların toplanması sonrası arta kalan meyve ve sebzeler de öğütülecek.

STARTI BAŞKAN SÖĞÜT VERDİ
Projenin startı, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt tarafından verildi. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi altında bulunan kapalı pazarda esnafın çalışmasını tamamlanması sonrasında temizlik ekipleri ile birlikte çalışma yürüten Başkan Söğüt, meyve ve sebzeleri toplama aracına yükledi. Başkan Söğüt’e Başkan Yardımcıları Faruk Denli ve Osman Yurt ile Pazarcılar Odası Başkanı Zafer Şahin de eşlik etti.

VATANDAŞLARIMIZA DA VERECEĞİZ
Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yürütülecek projenin önemine değinen Başkan Şener Söğüt, “Bugün projenin ilk adımını atıyoruz. Amacımız topraktan geleni tekrar toprağa kazandırmak. Arta kalan meyve sebzeleri kompost gübreye dönüştüreceğiz. Bu proje ile hem belediyemizin ihtiyacı olan gübreyi karşılamış olacağız hem de ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza da aktaracağız.

30 TON PAZAR ATIĞI
İlçemizde kurulan pazar alanlarının temizlenmesi sırasında yaklaşık 30 tona yakın sebze ve meyve atığı toplanıyor. Bunları Kompost Üretim Merkezi’mize götürerek kompost makinesinde öğüteceğiz. Daha önce başlattığımız dallardan elde ettiğimiz kompostlar ile karıştıracağız ve daha kaliteli gübre elde etmiş olacağız. Proje ilçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Arşiv  l 
Yazdır  l 
97 Kez Görüntülendi
l Fotoğraflar
 
HIZLI MENÜ
BİR PROJEM VAR
SİTE İÇİ ARAMA
HAVA DURUMU
SANTRAL SES KAYDI AYDINLATMA METNİ
BAĞLANTI REHBERİ
WEB MAIL
AYDINLATMA METNİ
VEFAT EDENLER
NÖBETÇİ ECZANELER
GİZLİLİK POLİTİKASI
ÇAĞRI MERKEZİ
0262 500 00 50
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Eşref Bitlis Caddesi N0: 369 Körfez/Kocaeli
WEB WHATSAPP HATTI
0532 066 41 41